Тампонажний цемент – ПЦТ ІІ-50 – це тип спеціального цементу, який використовується для облаштування свердловин з видобутку нафти та газу, температура яких не перевищує 50° С.
Поряд з високими вимогами до реології тампонажних розчинів (рухомість, час загустіння і прокачування, седиментаційна стійкість) нормативами закладено також високі вимоги до фізико-механічних показників при нормальних та підвищених температурах експлуатації тампонажного цементного кільця свердловин. Особливо це стосується адгезії цементного каменю до стінок ствола свердловини та обсадної колони, відсутності газонафтоперетоків між пластами.
Тампонажні розчини та цементний камінь на їх основі експлуатуються при високих тисках на глибині свердловин до 10 000 м, в агресивних середовищах з розчиненими солями, нафтогазовими композиціями, часто при наявності сірководню.
Найвищим стандартом для тампонажним цементів є вимоги від API – American Petroleum Institute, США.
Тампонажний портландцемент ПАТ “Івано-Франківськцемент“ характеризується високою седиментаційною стійкістю, хорошими реологічними властивостями; фізико- механічні властивості цементного тампонажного каменю забезпечують високі технологічні експлуатаційні показники роботи свердловин.
Речовинний склад тампонажного цементу виробництва ПАТ «Івано-Франківськцемент» становлять:
-клінкер нормованого мінералогічного складу – 75-95 % ;
-20% спеціальні добавки – до 20 %;
-кальцію сульфат – до 5%.